aji

Amerika’da yayınlanan Fanfare dergisi tarafından “Türkiye’deki görkemli klasik müzik geleneğinin temsilcisi” olarak nitelendirilen Jerfi Aji, solo ve oda müziği kariyerinin yanı sıra İTÜ-MİAM’da piyano ve müzik teorisi alanında dersler vermektedir.
1976 İstanbul doğumlu Aji, İTÜ Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümündeki lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde ve İTÜ-MİAM’da iki ayrı yüksek lisans programı tamamlamış, ve Johns Hopkins Üniversitesi Peabody Konservatuarı’ndan piyano alanında doktora derecesi ile mezun olmuştur. Marian Hahn, Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca, Thomas Hecht, Zeynep Aksoy Eğilmez, Hülya Ardıç ve Ali Darmar ile piyano çalışmalarını yürütmüş olan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanı sıra Bursa Bölge Devlet Senfoni ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları ile solist olarak çalmıştır. Trio Kuvars Viyolet’in ve İstanbul Modern Müzik Topluluğu’nun üyesi olan Aji, James Buswell, Amit Peled, Carol Ou, Ellen Jewett, Michael Berkovsky, Yotam Baruch, Hüseyin Sermet ve Cihat Aşkın gibi sanatçılarla birlikte konserler vermiştir. 2011 yılında Peabody Konservatuarı tarafından piyano alanında verilen Frances M. Wentz Turner Anma Ödülü’ne layık görülen sanatçı 2014 yılında Doçent ünvanına hak kazanmıştır.
Aji’nin 2019 yılında düzenlenen Sicilya Uluslararası Piyano Yarışması’nda kazandığı ödülün sonucu olarak kaydettiği, ve Alexander Scriabin’in solo piyano eserlerinden oluşan Poems, Colours, Flames isimli albümü İtalyan müzik şirketi Vermeer etiketi ile 2022’de yayınlanmıştır. Ayrıntılı bilgi için: www.jerfiaji.com