ekmektsoglou

Manolis Ekmektsoglou Yunanistan'ın Selanik kentinde doğdu. Yunanistan'ın Selanik Aristoteles Üniversitesi'nde ve York Üniversitesi'nde (Doktora) kompozisyon okudu. Ayrıca Hannover Musikhochschule'de akustik ve elektronik müzik eğitimi alarak bir yıl geçirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi, Kompozisyon ve Ses Sanatları Bölümü, Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde (M.I.A.M.) Akustik ve Akusmatik Kompozisyon alanında Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır.

Berlin Sanat Akademisi tarafından finanse edilen ve düzenlenen “Labor Beethoven 2017-2020” projesine katıldı. Solo keman için Motion, in Two adlı çalışmasıyla Karol Szymanowski kompozisyon yarışması 2023'te üçüncülük ödülünü aldı.

Eserleri, Hitzacker Musiktage 2018, Mixtur festival 2016, Crossroads festival 2017, Uluslararası Elektronik Müzik Festivali, Reza Korourian Awards 2017, Resonance FM 104.4, RNM Call 2022, TTI Conference 2021, Viberation#2 ses tasarımı projesi gibi birçok festivalde seslendirildi. Réseau inDREAM Network, MISE-EN festivali 2022, Atemporánea festivali 2022, OutHear Yeni Müzik Haftası 2021. Müziğini seslendiren topluluklar arasında Klangforum Wien, Neues Vocalsolisten, MISE EN ensemble, NAMES, Synaesthesis ensemble, DissonArt Ensemble, Diotima Quartet, Psappha ensemble ve Gallois üçlüsü bulunmaktadır.

Çağdaş Dünyada Müzik Uygulamaları, 70'lerden sonra Yeni Müzik'te yaşananları özetlemeye çalıştığı, geçmişle anlamlı bağlantılar kurarak çağdaş repertuvardan öneriler sunduğu ilk kitabı İTÜ Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Eserleri ile ilgili detaylı bilgi için;
https://manolisekmektsoglousite.wordpress.com/
https://soundcloud.com/manolis-raour
https://www.instagram.com/manolis_ek/